Mineral o'g'itlar Argus - 2021. MDH mamlakatlari, Kaspiy va Qora dengiz bozorlari
15-16 sentabr kunlari Gruziyaning Batumi shahrida “Argus mineral o‘g‘itlari – 2021. MDH mamlakatlari, Kaspiy va Qora dengiz bozorlari” konferensiyasi bo‘lib o‘tdi. Tadbir keng xalqaro auditoriyani jamladi: asosiy ishlab chiqaruvchilar, savdo va transport kompaniyalari, tegishli davlat organlari, yuk jo‘natuvchilar, eksportyorlar va moliya sektori vakillari.
Konferentsiyaning bosh hamkorlari Wondernet Express Investment Group va Trammo edi. Bundan tashqari, tadbir homiylar tomonidan qo'llab-quvvatlandi: EuroChem va Pace, kechki ziyofat homiysi Rustavi Azot, sessiya homiylari Ozarbayjon Respublikasi Davlat neft kompaniyasi (SOCAR) va O'zkimyoimpex va maxsus homiy IK Group korporatsiyasi. Konferentsiya Intertek, Georgian Railways, Grossdorf va KOTTA Container kompaniyalari tomonidan qo'llab-quvvatlandi. Dunyoning 30 ta davlatidan, jumladan Gruziya, Ozarbayjon, Rossiya, Ukraina, O‘zbekiston, Turkiya, Shveytsariya va boshqa davlatlardan 200 dan ortiq delegatlar bozor haqida noyob ma’lumotlarni olish, shaxsiy muloqot va aloqalar almashish uchun yig‘ildi. Tadbir gibrid formatda bo‘lib o‘tdi: tinglovchilar va ma’ruzachilarning bir qismi “Hilton Batumi” mehmonxonasidagi konferensiya maydoniga yig‘ildi, boshqa qismi esa onlayn tarzda qo‘shildi. Wondernet Express Investment Group bosh direktori Mamuka Murjikneli va Xalqaro oʻgʻitlar assotsiatsiyasi (IFA) qoʻmitalari aʼzosi va ishchi guruhlari koordinatori Nina Xangaldyan konferentsiya mehmonlariga tabrik soʻzlari bilan murojaat qildi.
Sessiyada “O‘zkimyoimpeks” direktori Timur Muhamedjanov Markaziy Osiyo mamlakatlaridagi o‘g‘itlarni ishlab chiqarish salohiyati va eksport yo‘nalishlari haqida so‘zladi. U O‘zbekistonda kimyo sanoatining eksport salohiyatini rivojlantirishga bag‘ishlangan ma’ruzasida mamlakatimiz sanoatining ahvoliga alohida to‘xtalib, joriy davlat siyosati yangi kimyo loyihalarini, jumladan, yirik xalqaro kompaniyalar bilan hamkorlikni rivojlantirishga qaratilganini ta’kidladi.
Anjumanning ikkinchi kuni ishtirokchilar Poti portidagi “Pace” ko‘p funksiyali dengiz terminaliga, shuningdek, “Wondernet Express Investment Group” kompaniyasining Batumidagi yangi o‘g‘itlarni jo‘natish terminaliga tashrif buyurishdi.

Argus Минеральные удобрения — 2021. Рынки стран СНГ, Каспия и Черного моря
Конференция «Argus Минеральные удобрения — 2021. Рынки стран СНГ, Каспия и Черного моря» состоялась 15—16 сентября в Батуми, Грузия. Мероприятие объединило широкую международную аудиторию: ключевых производителей, торговые и транспортные компании, профильные государственные органы, грузоотправителей, экспортеров и представителей финансового сектора.
Генеральными партнерами конференции выступили компании Wondernet Express Investment Group и Trammo. Кроме того, мероприятие поддержали спонсоры: компании «ЕвроХим» и Pace, спонсор вечернего приема «Рустави азот», спонсоры сессии Государственная нефтяная компания Азербайджанской Республики (SOCAR) и «Узкимёимпэкс» и специальный спонсор корпорация IK Group. Конференция прошла при поддержке компаний Intertek, «Грузинские железные дороги», Grossdorf и «КОТТА контейнер».
Более 200 делегатов из 30 стран мира, среди которых Грузия, Азербайджан, Россия, Украина, Узбекистан, Турция, Швейцария и другие, собрались для получения уникальной информации о рынке, личного общения и обмена контактами. Мероприятие прошло в гибридном формате: часть аудитории и выступающих собралась на площадке конференции в отеле Hilton Batumi, а другая — присоединилась онлайн.
С приветственными словами к гостям конференции обратились Мамука Мурджикнели, генеральный директор Wondernet Express Investment Group и Нина Хангальдян, член комитетов и координатор рабочих групп Международной ассоциации удобрений (IFA).
В рамках сессии, посвященной производственному потенциалу и экспортным маршрутам удобрений стран Центральной Азии, выступил Тимур Мухамеджанов, директор «Узкимёимпэкс». В своем докладе о развитии экспортного потенциала химической отрасли Узбекистана он осветил состояние отрасли в стране и отметил, что текущая государственная политика направлена на развитие новых химических проектов в том числе с крупными международными компаниями.
Во второй день конференции для участников было организовано посещение многофункционального морского терминала Pace в порту города Поти, а также нового терминала по перевалке удобрений компании Wondernet Express Investment Group в Батуми.