FIRIBGARLARNING TAKLIFLARIGA ALDANIB QOLMANG!
“O`zkimyoimpeks” MCHJ tomonidan shu yilning 13-aprel sanasida “O`zkimyosanoat” AJ tizim korxonalari tomonidan ishlab chiqarilayotgan qator mineral o`g’itlar va kimyoviy mahsulotlarning 2022-yilgi eksporti uchun mo`ljallangan hajmlari bo`yicha shartnomalar tuzilganligi va joriy yil uchun arizalar qabuli to`xtatilganligi ma’lum qilingan edi. Ammo shunga qaramasdan, xorij kompaniyalari va xaridorlarga o`zlarining vositachilik xizmatlarini taklif qilib, sohta shartnomalarni taqdim etayotgan firibgarlar ham uchrab turipti.
Ana shunday firibgarlik va tovlamachilik bilan shug’ullanib noqonuniy faoliyat olib borgan uyushgan jinoiy guruh a’zolari, “O`zkimyosanoat” AJ Komplayens xizmati tomonidan tayyorlangan ma’lumotlar asosida o`tkazilgan tezkor tadbirda, mineral o`g’it eksporti uchun shartnoma imzolatib berish evaziga xorij komaniyasi vakilidan 200 000 AQSH dollari miqdoridagi pulni olayotgan vaqtida jinoyat ustida qo`lga olindi. Ularga nisbatan Oʻzbekiston Respublikasi Jinoyat Kodeksining 168 moddasi 4-qismi “a” bandi, 211 moddasi 3-qismi “a” bandi bilan jinoyat ishi qoʻzgʻatilib, qamoqqa olish tarzidagi ehtiyot chorasi qoʻllanildi.
Ta’kidlash joizki, kompaniyamizga aloqador bo`lmagan shaxslar tomonidan shu kabi “kvota”, “qo`shimcha hajmlar” ajratish bo`yicha takliflar berish kabi holatlar ko`paygan. Bu esa haqiqatga to`g’ri kelmaydi va firibgarlikdir. Agar siz shu kabi vaziyatga duch kelsangiz anticorruption@ukie.uz komplayens xizmatining elektron manziliga murojaat qilishingiz mumkin. Firibgarlarning takliflariga aldanib qolmang!

DON'T BE FOOLED BY SCAMMERS' OFFERS!
On April 13 of this year, “Uzkimyoimpeks” LLC announced to that the volumes of products manufactured by the enterprises of “Uzkimyosanoat” JSC, intended for export in 2022, were contracted and the acceptance of applications for the current year was suspended. However, despite this, there are scammers who present fake contracts to foreign companies and buyers by offering their intermediary services.
Members of an organized crime group engaged in illegal activities such as fraud and extortion were arrested in an operational event conducted on the basis of information prepared by the Compliance Service of “Uzkimyosanoat” JSC, in receipt of money in the amount of 200 thousand US dollars from a representative of a foreign company in exchange to sign a contract for the export of mineral fertilizers. A criminal case has been initiated against members of the criminal group under the Art. 168 h. 4 p. "a", Art. 211 part 3 p. "a" of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan and detention was applied as a preventive measure.
It should be noted that cases of proposals for the allocation of "quotas", "additional volumes" by persons who are not related to our company have become more frequent, these facts do not correspond to reality and are fraudulent actions which are pursued by law. If these facts are revealed, please send information to the e-mail of the compliance service anticorruption@ukie.uz. Don't be fooled by scammers!