FIRIBGARLARNING TAKLIFLARIGA ALDANIB QOLMANG!
“O`zkimyoimpeks” MCHJ tomonidan shu yilning 13-aprel sanasida “O`zkimyosanoat” AJ tizim korxonalari tomonidan ishlab chiqarilayotgan qator mineral o`g’itlar va kimyoviy mahsulotlarning 2022-yilgi eksporti uchun mo`ljallangan hajmlari bo`yicha shartnomalar tuzilganligi va joriy yil uchun arizalar qabuli to`xtatilganligi ma’lum qilingan edi. Ammo shunga qaramasdan, xorij kompaniyalari va xaridorlarga o`zlarining vositachilik xizmatlarini taklif qilib, sohta shartnomalarni taqdim etayotgan firibgarlar ham uchrab turipti.
Ana shunday firibgarlik va tovlamachilik bilan shug’ullanib noqonuniy faoliyat olib borgan uyushgan jinoiy guruh a’zolari, “O`zkimyosanoat” AJ Komplayens xizmati tomonidan tayyorlangan ma’lumotlar asosida o`tkazilgan tezkor tadbirda, mineral o`g’it eksporti uchun shartnoma imzolatib berish evaziga xorij komaniyasi vakilidan 200 000 AQSH dollari miqdoridagi pulni olayotgan vaqtida jinoyat ustida qo`lga olindi. Ularga nisbatan Oʻzbekiston Respublikasi Jinoyat Kodeksining 168 moddasi 4-qismi “a” bandi, 211 moddasi 3-qismi “a” bandi bilan jinoyat ishi qoʻzgʻatilib, qamoqqa olish tarzidagi ehtiyot chorasi qoʻllanildi.
Ta’kidlash joizki, kompaniyamizga aloqador bo`lmagan shaxslar tomonidan shu kabi “kvota”, “qo`shimcha hajmlar” ajratish bo`yicha takliflar berish kabi holatlar ko`paygan. Bu esa haqiqatga to`g’ri kelmaydi va firibgarlikdir. Agar siz shu kabi vaziyatga duch kelsangiz anticorruption@ukie.uz komplayens xizmatining elektron manziliga murojaat qilishingiz mumkin. Firibgarlarning takliflariga aldanib qolmang!

НЕ ВЕДИТЕСЬ НА ПРЕДЛОЖЕНИЯ МОШЕННИКОВ!
13 апреля текущего года ООО “Uzkimyoimpeks” объявило всем о том, что объемы продукции производимых предприятиями АО “Ўзкимёсаноат”, предназначенной на экспорт в 2022 году были законтрактованы и принятие заявок на текущий год было приостановлено. Однако, несмотря на это, встречаются мошенники, которые предоставляют иностранным компаниям и покупателям фальшивые контракты, предлагая свои посреднические услуги.
В оперативном мероприятии, проведенном на основании информации, подготовленной Комплаенс-службой АО «Узкимёсаноат», были арестованы члены организованной преступной группы, занимающиеся незаконной деятельностью, как мошенничество и вымогательство, при получении денег в размере 200 тысяч долларов США от представителя иностранной компании в обмен на подписание контракта на экспорт минеральных удобрений. В отношении членов преступной группы возбуждено уголовное дело по ст. 168 ч. 4 п. «а», ст. 211 ч. 3 п. «а» Уголовного кодекса Республики Узбекистан и применена мера пресечения в виде заключения под стражу.
Необходимо отметить, что участились случаи предложения выделения «квот», «дополнительных объёмов» лицами, не имеющими отношения к нашей компании, данные факты не соответствуют действительности и являются мошенническими действиями преследуемыми законом. При выявлении данных фактов, просим направлять информацию на электронную почту службы комплаенс anticorruption@ukie.uz. Не ведитесь на предложения мошенников!