Birinchi Toshkent xalqaro investitsiya forumi
Birinchi Toshkent xalqaro investitsiya forumi Markaziy Osiyo mintaqasi uchun yangi platforma boʻlib, uning formatida Oʻzbekistonning investitsiya salohiyati xalqaro investitsiya va biznes hamjamiyatlariga taqdim etiladi.
Forum Oʻzbekistonning jadal rivojlanayotgan bozoriga integratsiyalashishdan manfaatdor yirik xorijiy investitsiyalar, moliyaviy-iqtisodiy tashkilotlar va kompaniyalar rahbarlarini jalb etishga qaratilgan. Toshkent xalqaro investitsion forumi doirasida «Oʻzbekiston Respublikasining mintaqaviy sanoat xabi sifatidagi potensiali» mavzusida panel munozarasi boʻlib oʻtdi.
Ishtirokchilar mamlakatimiz iqtisodiyoti xususiy sektorida neft-kimyo, elektronika, mashinasozlik, yengil sanoat sohalarida ishlab chiqarishni rivojlantirish, shuningdek, kelgusida samaradorlikni oshirishga imkon berishi mumkin boʻlgan qadamlarni muhokama qilishdi. Moderator sifatida Xalqaro moliya korporatsiyasining Markaziy Osiyo va Turkiya mintaqaviy direktori Vibke Shlyomer maʼruza qildi.
“Oʻzkimyosanoat” AJ boshqarma raisi J.Т. Mirzamahmudov ushbu sanoat sektorida klaster tizimini joriy etishni hisobga olgan holda ish olib borilayotganini taʼkidladi. Bunday klasterlar Ustyurt majmuasi, shuningdek, “Navoiazot” AJ bazasida mavjud. Tez orada klasterga asoslangan ish “Fargʻonaazot” AJda yoʻlga qoʻyilib, zavod modernizatsiya qilinishi va zamonaviy texnika bilan jihozlanishi kutilmoqda. U shuningdek, Chirchiqda industrial park yaratilishi, qolaversa, OTMK bazasida klaster shakllantirilishi haqida aytib oʻtdi.
– Yaratilayotgan yana bir taʼlim klasteri kadrlar tayyorlashga yoʻnaltiriladi, – dedi J.Т. Mirzamahmudov. – U yerga tarmoq OTMlari jadb qilinadi. Masalan, Toshkentda Kimyo-texnologiya instituti, shuningdek, D.I. Mendeleev nomidagi Rossiya kimyo-texnologiya universitetining filiali mavjud. Biz kimyo sanoatini rivojlantirish boʻyicha turli dasturlar uchun kredit olib bu sohani takomillashtirishni davom ettirmoqchimiz.
Sessiyada koʻrib chiqilgan masalalar orasida xususiy sektorda kichik va oʻrta biznesni kengaytirish ham bor edi, spikerlarning soʻzlariga koʻra, bu ish oʻrinlari yaratishni takshillashtirishda iqtisodiy raqobatbardoshlikni saqlashga xizmat qiladi.

The first Tashkent International Investment Forum
The first Tashkent International Investment Forum is a new platform for the Central Asian region, in the format of which the investment potential of Uzbekistan will be presented to the international investment and business communities.
The Forum is aimed at attracting the leaders of major foreign investment, financial and economic organizations and companies interested in integrating into the dynamically developing market of Uzbekistan. Within the framework of the Tashkent International Investment Forum, a panel discussion was held on the topic “The potential of the Republic of Uzbekistan as a regional industrial hub”.
The participants discussed the growth of production in the private sector of the economy of our country in the fields of petrochemistry, electronics, engineering, light industry, as well as what further steps will increase productivity. The moderator was the Regional Director for Central Asia and Turkey of the International Finance Corporation Wiebke Schlömer.
Chairman of the Board of “Uzkimyosanoat” J.T. Mirzamakhmudov noted that work in this industrial sector is being built taking into account the introduction of a cluster system. There are similar clusters based on the Ustyurt complex, as well as JSC Navoiazot. It is expected that work on a cluster basis will soon be launched at the Ferganaazot plant, the plant itself will be modernized and equipped with modern equipment. He also announced the creation of an industrial park in Chirchik, as well as the formation of a cluster based on the AGMK.
“Another educational cluster being created will be aimed at training personnel,”  said J.T. Mirzamakhmudov. – Specialized universities will be involved there. For example, there is the Institute of Chemical Technology, as well as a branch of the Russian University of Chemical Technology named after D.I. Mendeleev in Tashkent. We plan to receive a loan for various programs for the development of the chemical industry and continue to develop this area. ‌‌
Among the issues discussed at the session was the expansion of small and medium-sized businesses in the private sector, which, according to the speakers, will help maintain economic competitiveness while stimulating job creation.