«Белорусская калийная компания» (BKK) OAJ va yirik Hind kaliy importchisi IPL kompaniyasi kaliy o’g’itlarini hind bozoriga yetkazishga 180 kun to’lovni kechiktirish imkoni bilan yangi shartnoma narxini belgiladilar — $280/t (cfr) Bu yanvar oyida e'lon qilingan narxdan $ 33/t qimmatroq. Bu haqda BKK matbuot xizmati xabar bermoqda.
Shu bilan birga, kompaniyalar ushbu kelishuvga erishish biznes yuritish uchun muvozanatli yondashuv va kelishuv ishtirokchilari tomonidan namoyish etiladigan kaliy bozorini muvozanatli va oqilona rivojlantirish uchun umumiy istak tufayli amalga oshirilganligini ta'kidlaydilar.
Boshqa ko'plab kaliy o'g'it ishlab chiqaruvchilari Hindiston uchun oldingi shartnoma narxini, ya’ni $247/t (cfr) ni o'sha paytda spot kotirovkalarni hisobga olgan holda juda past, shuningdek, 2021- yilning boshida umumiy bozor holatini hisobga olgan holda juda arzon deb topishdi. Natijada IPL boshqa yetkazib beruvchilar bilan o’sha narxga kelisha olmadi. Ehtimol, bu shartnoma hajmlari qiymatining g'ayritabiiy o'zgarishi bilan bog’liqdir.
BKK 2013-yilda tashkil etilgan va davlatga biriktirilgan kaliy o’g’iti tashqi savdoning mutlaq huquqini amalga oshiradi. Kompaniya aksionerlari OAJ «Беларуськалий», «Белорусская железная дорога» davlat birlashmasi va «Белэксимгарант» davlat korxonasidir. 2018-yil natijalariga ko'ra, jahon kaliyli o'g'itlar eksportida BKK ulushi 20,5% ni tashkil etdi. BKK eksport geografiyasi deyarli 130 mamlakatdir.

BPC and IPL have agreed on a new potash price at $280/t (cfr).
OJSC Belarusian Potash Company (BPC) and the largest Indian potash importer, IPL, have set a new contract price for the supply of potash fertilizers to the Indian market at $280/t (cfr) with a deferred payment of 180 days. This is $33/t higher than the price announced in January, as reports the press service of the BPC.
At the same time, the company notes that it was possible to reach this agreement due to a balanced approach to doing business and a common desire for a balanced and reasonable development of the potash market, which is demonstrated by the participants of the agreement.
Many other potash producers considered the previous contract price for India at $247/t (cfr) too low, taking into account the spot prices at that time, as well as the overall market situation in early 2021. As a result, the IPL was unable to negotiate the same price with other suppliers. This may explain the unusual change in the value of contract volumes.
BPC was established in 2013 and implements the exclusive right of foreign trade in potash fertilizers, assigned to the state. The shareholders of the company are OJSC “Belaruskali”, the state association “Belarusian Railway” and the state enterprise “Beleximgarant”. According to the results of 2018, the share of BPC in the world export of potash fertilizers was 20.5%. The geography of BPC exports is almost 130 countries.